WorldWide Demonstration 5.0 (WWD 5.0) – kansainvälisen Lasten oikeuksien päivänä
- Koko perheen tapahtuma
- Yhteistyössä Suurkulkue – pienin askelin
- Helsingissä lauantaina 20.11.2021 klo 14:00-20:00
- Senaatintori – Rautatientori

WWD 5.0 aloittaa tällä kertaa Suurkulkueella Helsingin Senaatintorilta klo 14.00.
Senaatintorilla tapahtuman alustuksen jälkeen marssimme Helsingin keskustan läpi poliisisaattueella kohti Rautatientoria WWD-ajoneuvoa seuraten, pääsloganimme on:
Lapsemme eivät ole koe-eläimiä!
Suurkulkueen reitti klo 14.00-15.00:
Senaatintori – Unioninkatu – Pohjoisesplanadi – Mannerheimintie – Kaivokatu – Rautatientori
Rautatientorilla kuulemme upeita puheenvuoroja ja loistavia esityksiä klo 15.00-18.00.
Päivän päätteeksi kansalaiset pääsevät ääneen Kansanmikissä klo 18.00-20.00.
Mikä on WorldWide Demonstration -maailmanlaajuinen mielenosoitus vapauden puolesta?
WorldWide Demonstration (tunnetaan myös nimellä WorldWide Rally For Freedom) on kansainvälisesti verkostoituneen yhteisön mielenosoitus, jonka tarkoituksena on rohkaista kansalaisia torjumaan koronavirukseen liittyviä laittomia rajoituksia omissa maissaan.
Tapahtuman järjestävät itsenäisesti kansalaiset ruohonjuuritasolla kussakin kaupungissa.
Mielenosoitukset koordinoidaan hajautetusti, käyttäen kansainvälistä yhteisymmärrystä päivämäärän asettamiseksi. Kaikki tapahtumiin liittyvät päätökset jätetään paikallisten toteuttajien käsiin. WorldWide Demonstration -osallistujien järjestämät tapahtumat ovat rauhanomaisia ja epäpoliittisia.
Miksi osoitamme mieltä?
Otamme kantaa tuhoaviin rajoituksiin suojelemalla viittä tärkeätä ihmisoikeutta:
• Sananvapaus.
• Liikkumisen vapaus.
• Valinnanvapaus.
• Kokoontumisvapaus.
• Kehollinen itsemääräämisoikeus.
Yhteiskunnan sulkeminen, eli ‘lockdownit’ ja rajojen sulkemiset ovat johtaneet ihmishenkien uhraamiseen ja ovat lisänneet kärsimystä, eriarvoistumista ja itsemurhien määrää, sekä tuhonneet ihmisten toimeentuloa aiheuttaen maailmanlaajuista taloudellista tuhoa. Vaadimme, että ylimitoitetut koronarajoitukset on nyt lopetettava ja näitä mahdollistavat toimenpiteet kumottava.
Tapahtumaan osallistuu yli 100 kaupunkia ympäri maailmaa 20.11.2021.
Mikä on aiheemme tällä kertaa?
Painotamme erityisesti kolmea aihetta 20.11.2021 mielenilmauksessa Helsingissä:
Vaadimme lasten koronarokotusten ja koulujen maskipakon lopettamista
Vaadimme, että Suomen valtio sekä THL lopettaa kaikkien alaikäisten rokottamisen kokeellisella Covid-19-injektiolla heti. Myös lasten painostaminen ottamaan koronarokote on lopetettava heti, samoin heidän pakottaminen maskien käyttöön koulunkäynnin yhteydessä – oppivelvollisuus ei saa ulottua lapsen terveyttä koskeviin valintoihin. Lapsen kehollista koskemattomuutta on suojeltava ja terveyteen liittyvät päätökset tulee aina olla ensisijaisesti vanhemmilla, ei koululaitoksella tai valtiolla.
Suomen valtio ei saa osallistua kansainväliseen ihmisoikeusrikkomukseen, jonka kohteena lapsemme nyt ovat.
THL:n tilastojen mukaan yhtään alle 30-vuotiasta ei ole kuollut Covid-19-virukseen. Euroopassa lasten kuolleisuus on pudonnut 30% vuodesta 2017 lähtien ja oli alhaimmillaan vuonna 2020 (Lähde: https://www.euromomo.eu/graphs-and-maps/#). Näin ollen toimenpiteet eivät ole perusteltuja.
Vaadimme koronapassien lopettamisen
Emme hyväksy, että liikkumisvapauttamme tai yhteiskuntaan osallistumistamme rajoitetaan koronapasseilla tai muilla keinoilla. Koronapassi rikkoo ihmisoikeuksia, Nurembergin lakia ja Suomen perustuslain pykäliä (mm. 6 § Yhdenvertaisuus). Perustuslakimme on korkein laki, jota asetukset tai tartuntatautilaki ei ylitä. Jokaisen Suomessa asuvan tulisi saada liikkua vapaasti ilman henkilökohtaisten terveystietojen tarkistamista.
Muistutamme, että tilastojen mukaan Covid-19-virukseen menehtyy vain 0,03% väestöstä ja näin ollen koronapassi, kuten muutkaan rajoitukset, eivät ole perusteltuja. (Lähde: World Health Organisation, WHO / Worldometers 13.11.2021 https://www.worldometers.info/coronavirus/)
“Sitra on kevään aikana selvittänyt maksukorttien ja -päätteiden hyödyntämisen mahdollisuuksia kansalaisten koronastatuksen todentamisessa.”
”Selvitystyön loppuyhteenvedossa on kuvattu POC-tapauskokeilu, jolla maksukorttien hyödyntämistä tähän tarkoitukseen voidaan tarvittaessa ja haluttaessa käytännössä kokeilla” Jukka Vahti, johtava asiantuntija, Demokratia ja osallisuus, Sitra 30.6.2021
(Lähde: https://www.sitra.fi/uutiset/sitran-selvitys-maksukorttien-kaytosta-koronapasseina-valmistui/)
Hallituksella on valmisteilla digitaalinen ID, eli nk. identiteettilompakko, joka yhdistää henkilön terveystiedot (koronapassin) maksuliikenteeseen. Yksilön henkilökohtaiset terveystiedot eivät saa vaikuttaa ostovoimaan tai maksupäätöksiin. Kiinassa digitaalisella ID järjestelmällä seurataan ja myös estetään kansalaisten kulutusta, toimintaa ja käytöstä. Suomi ei saa liukua Kiinan kaltaiseksi yhteiskunnaksi.
Peräänkuulutamme myös median vastuuta pelon lietsonnassa, sekä propagandan levittämisessä em. aiheitten tiimoilta.
Puhujat
– lääkäri Pekka Timonen
– Levelistä tuttu Nico ”Junnu” Giansanti
– Levelistä tuttu Milad ”Slim Mill” Dehghan
– Me Kansa -kansanliikkeen vetäjä Jukka Davidsson
– toimittaja, kirjailija Päivi Ketolainen
– nuorten äänessä Pyry Soini
Esiintyjät
– Musta Barbaari + bändi
– Jontti, Timo Kotipoltto & Jones
– Maria & Christian duo
Jones esittää uuden kappaleensa Osa Suurempaa
Tapahtuman juontaa näyttelijä Saija Lentonen.
Muuta ohjelmaa
– kansanmikki
– yhteisterveiset maailmalle
– arpajaiset
– makkaranpaistoa
– kuumaa glögiä
– ilmapalloja
– tanssia
– info-pöytä
Seuraa WorldWide Demonstrationia ja Suurkulkuetta:
WorldWide Demonstration
Facebook:
https://www.facebook.com/worldwidedemonstration
https://worldwidedemonstration.com/
Telegram:
https://t.me/worldwidefinland
https://t.me/worldwidedemonstration
Tiedustelut: wwdfinland@protonmail.com
Suurkulkue – pienin askelin
Facebook
https://www.facebook.com/Suurkulkue
Telegram
https://t.me/suurkulkue
https://t.me/suurkulkuekeskustelee
Tiedustelut: suurkulkue@gmail.com
#worldwidedemonstration #worldwidedemonstrationfinland #wwd #suurkulkue #kaikkiyhdessä #vapaudenpuolesta #eikoronapassille #eilastenkokeellisellerokotteelle #ihmisoikeuksienpuolesta #takaisinnormaaliinnyt
WorldWide Demonstration Finland
Kaikki yhdessä!
We Will All Be There!
www.worldwidedemostration.com