Koronarokotteen hyödyt, haitat ja riskit.

Koronarokote: hyödyt, haitat ja riskit

JOHDANTO 

Lääketieteessä hoidon haitat eivät saa ylittää hoidettavasta taudista koituvia riskejä. Täten  mitä tahansa hoitoa suunniteltaessa joudutaan aluksi arvioimaan hoidettavan taudin eli  tässä tapauksessa rokotteella ennaltaehkäistävissä olevan taudin vakavuus. 

Koronavirusepidemia ei toistaiseksi ole lisännyt Suomessa tai muualla maailmassa  kokonaiskuolleisuutta1,2. Kuolleiden mediaani-ikä on Suomessa ollut 84 vuotta ja valtaosalla  (yli 95 prosentilla) kuolleista on ollut yksi tai useampia pitkäaikaissairauksia1.  Maailmanlaajuisesti COVID-19-taudin aiheuttamaksi kuolleisuudeksi on arvioitu 0.68%  (0.53%–0.82%)2. Siis alle yhden henkilön tuhatta asukasta kohti on arvioitu kuolleen  koronaviruksen aiheuttamaan infektioon. 

Yksi taudin riski liittyy pandemiaviruksen mahdollisiin pitkäaikaisiin vaikutuksiin, jotka voivat  sairastuneilla kestää pitkään, pahimmillaan koko loppuelämän. Onneksi pitkäaikaiset yli 8  viikkoa kestävät oireet ovat harvinaisia. Toisaalta virustaudin pitkäaikaisoireet tunnetaan  vielä huonosti kuten 22.12.2020 THL-blogissa kysytään ”Ovatko pitkään jatkuvat  koronaoireet oma tautinsa? – mitä tiedämme ”long covidista”3

Suomalaisille hankittu Pfizerin koronarokote (Comirnaty) pohjautuu teknologiaan, jota on  kehitetty 1990-luvulta alkaen4. Tämä ns. mRNA-rokote sisältää lähetti-RNA:ta (mRNA),  jonka avulla saadaan rokotteen pistoskohdan lihassolut tuottamaan rokotteen vaikuttavaa  ainetta eli SARS-CoV-2 viruksen pintaproteiinia. mRNA-rokotteita ei ole käytetty  aikaisemmin. Kyseessä on siis uudella vaikutusmekanismilla ihmisen  puolustusjärjestelmää aktivoiva rokote. 

HYÖDYT 

Rokotteen tehoa on tutkittu lumekontrolloiduissa kliinisissä tutkimuksissa, joihin on  osallistunut yli 40 000 tervettä ≥ 12-vuotiasta henkilöä (väh.40 % osallistujista ≥ 56-v) tai  henkilöitä, joilla on hyvässä hoitotasapainossa oleva perussairaus5. Tutkimukseen ei ole  otettu immuunipuutteisia henkilöitä tai henkilöitä, joilla oli aiempi kliininen tai  mikrobiologinen COVID-19-diagnoosi. Tutkimushenkilöt saavat joko kaksi COVID-19-mRNA rokoteannosta tai kaksi lumerokoteannosta 21 vuorokauden välein.  

Lume- tai aktiivirokotteella rokotettujen koehenkilöiden sairastumista COVID-19-tautiin on  suunniteltu seurattavaksi enintään 24 kuukautta 2. annoksen jälkeen5. Tutkimuksen arvioitu  päättymispäivä on 27.1.20236. Sairastuneiksi on sovittu katsottavaksi sellaiset koehenkilöt,  joiden käänteistranskriptiopolymeraasiketjureaktio (RT-PCR) on positiivinen ja joilla on vähintään yksi COVID-19:ään viittaava oire: kuume, uusi tai voimistunut yskä, uusi tai  lisääntynyt hengenahdistus, vilunväristykset, uusi tai lisääntynyt lihaskipu, uusi maku- tai  hajuaistin häviäminen, kurkkukipu, ripuli tai oksentelu.

Siitä, että antaako tällainen tehoa ensisijaisesti mittaava ”sairastuminen” luotettavan  vastauksen kysymykseen rokotteen todellisesta tehosta, on kyseenalaistettu  kansainvälisessä, johtavassa lääketieteen aikakausilehdessä, BMJ:ssä7

Rokotteelle on myönnetty myyntilupa 21.12.2020 ja siihen mennessä käytettävissä olleiden  tulosten perusteella on laskettu rokotteen teho5,6. Tutkimukseen osallistuneista yhteensä  170 henkilöä oli sairastunut koronavirukseen (edellä kuvatulla tavalla). Heistä 162 oli saanut  lumerokotetta ja loput kahdeksan itse rokotteen, josta saadaan rokotteen tehoksi 95%  (162:170 x100). Aktiivirokoteryhmässä sairastuneita on ollut yhteensä 0.04% (8:18198 x100) ja lumerokoteryhmässä 0.9% (162:18325 x 100).  

Rokotteen tehosta on kirjattu seuraava rajoitus valmisteyhteenvetoon5: ”Kuten kaikkien  rokotteiden kohdalla, Comirnaty-rokote ei ehkä suojaa kaikkia rokotteen saajia. Rokotetut  eivät ehkä ole täysin suojattuja ennen kuin 7 vuorokautta toisen rokoteannoksen saamisen  jälkeen. ” 

HAITAT 

Rokotusten jälkeen tutkimushenkilöille mahdollisesti ilmaantuvia haittavaikutuksia on  seurattu1-2 viikon ajan ja vakavien haittojen osalta seurataan kuuden kuukauden ajan5,6.  Useampi kuin yksi kymmenestä aktiivirokotetusta henkilöstä koki paikallisoireiden lisäksi  muutaman päivän ajan kuumetta, päänsärkyä, nivelsärkyä ja lihaskipua. Useampi kuin yksi  kymmenestä tuhannesta rokotetusta koki akuutin perifeerisen kasvohalvauksen ja yksittäiset  koehenkilöt henkeä uhkaavan allergisen reaktion (anafylaksian), joita on raportoitu  viranomaisille myös myyntiluvan myöntämisen jälkeen7. Kansallinen rokotehaittoja valvova viranomainen on vastaanottanut Yhdysvalloissa 7.1.2021 mennessä lisäksi yhteensä 66  pääasiassa iäkkäillä henkilöillä raportoituja kuolemantapauksia, jotka ovat tapahtuneet 0-9  päivän sisällä rokottamisesta9.  

Pitkäaikaishaitoista ei ole olemassa vielä tutkittua tietoa. Tämän vuoksi Euroopan  lääkevirasto on asettanut rokotteen myyntiluvalle seuraavan ehdon: ”Comirnaty-rokotteen  tehokkuuden ja turvallisuuden varmistamiseksi myyntiluvan haltijan on toimitettava  lopullinen kliinisen tutkimuksen raportti satunnaistetusta, lumelääkekontrolloidusta  tarkkailijasokkoutetusta tutkimuksesta C4591001.”5 

RISKIT 

Tutkijat varoittavat, että rokotetut voivat sairastua rokotettuja vaikeampaan COVID-19 tautiin10. Kirjallisuudessa julkaistujen eläin- ja ihmistutkimusten perusteella mRNA-tyyppiset  rokotteet voivat pahentaa SARS-CoV-2 viruksen aiheuttamaa infektiota johtuen ns. antibody-dependent enhancement’sta (ADE:sta). Paradoksaalisesti viruksen sitoutuminen  epäoptimaaliseen, rokotteen vaikutuksesta viruksen pintaproteiinia vastaan tuotettuun  vasta-aineeseen voi helpottaa viruksen pääsyä ihmisen isäntäsoluihin. Tämän jälkeen virus  pääsee lisääntymään valtaamissaan isäntäsoluissa ja aiheuttamaan normaalia  voimakkaamman taudinkuvan.  

Tästä COVID-19 tautiin tarkoitettujen rokotteiden riskistä ei ole aiheesta vastikään  kannanottonsa julkaisseiden kirjoittajien mukaan informoitu tutkimukseen osallistuneita (ja 

edelleen osallistuvia) henkilöitä asianmukaisella tavalla10. Siitä tuskin on olemassa kovin  paljon tietoa myöskään terveydenhuollon henkilöstöllä tai kansalaisilla. 

YHTEENVETO 

Lopullinen vastaus siihen, että koituuko rokotteesta enemmän haittaa kuin SARS-CoV-2 viruksen aiheuttamasta taudista selvinnee parin vuoden sisällä. Tilanteen  kokonaiskäsityksen hahmottamista vaikeuttaa lisäksi se, että iso osa SARS-CoV-2  virusinfektion oireettomana tai vähäoireisena sairastaneista näyttäisi kehittävän  immuunivasteen COVID-19 taudille ilman rokotustakin11. Tämänhetkisen tiedon valossa näyttäisi siltä, että hoito saattaa olla vaarallisempi kuin itse tauti.  

Viitteet: 

1. https://thl.fi/fi/web/infektiotaudit-ja-rokotukset/ajankohtaista/ajankohtaista koronaviruksesta-covid-19/tilannekatsaus-koronaviruksesta 

2. Meyerowitz-Katz G, Merone L. A systematic review and meta-analysis of published  research data on COVID-19 infection fatality rates. Int J Infect Dis. 2020;101:138-148. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7524446/ 

3. https://blogi.thl.fi/ovatko-pitkaan-jatkuvat-koronaoireet-oma-tautinsa-mita tiedamme-long-covidista/ 

4. https://thl.fi/fi/web/infektiotaudit-ja-rokotukset/ajankohtaista/ajankohtaista koronaviruksesta-covid-19/tarttuminen-ja-suojautuminen-koronavirus/rokotteet-ja koronavirus/mrna-rokotteista-usein-kysyttya 

5. https://www.ema.europa.eu/en/documents/product-information/comirnaty-epar product-information_fi.pdf 

6. https://clinicaltrials.gov/ct2/history/NCT04368728?V_23=View#StudyPageTop 

7. Doshi Peter. Will covid-19 vaccines save lives? Current trials aren’t designed to tell us BMJ 2020; 371 :m4037. 

https://www.bmj.com/content/371/bmj.m4037?fbclid=IwAR1R9WLfer6YY2PsiXF0XZ IHxbw_6lFuOu4H_JmP8aqp7vui4FYl9nVejng 

8. https://www.cdc.gov/mmwr/volumes/70/wr/mm7002e1.htm 

9. https://www.medalerts.org/vaersdb/findfield.php?EVENTS=on&PAGENO=7&PERPA GE=10&ESORT=&REVERSESORT=&VAX=(COVID19)&DIED=Yes

10. Cardozo T, Veazey R. Informed consent disclosure to vaccine trial subjects of risk of  COVID-19 vaccines worsening clinical disease. Int J Clin Pract. 2020 Oct 28:e13795.  doi: 10.1111/ijcp.13795. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33113270/ 11. Reynolds CJ, Swadling L ym. Discordant neutralizing antibody and T cell response in  asymptomatic and mild SARS.CoV-2 infection, Science Immunology 5(54), eabf3698. https://immunology.sciencemag.org/content/5/54/eabf3698

Jaa tämä kaverille:

Liittyvät artikkelit